CZ flag SK flag

Zajímavosti ze světa Jacka Hlíváka

Hlíva pro děti? Jistě, a víme proč!
Multivitaminové přípravky jsou v našich domácnostech již zcela běžné. Používáme je jako snadno dostupnou formu posílení imunity. Co když ale existuje i něco víc? Složka, která poskytuje všechny tyto látky přirozeně zkombinované a v optimální koncentraci… Právě touto složkou je hlíva ústřičná, právem nazývaná zázračná houba.

Rakytník na zahradě i v lékárničce
Jen těžko byste hledali tak mnohostrannou rostlinu, jakou je rakytník řešetlákový. Původně k nám přišel z Ruska, kde se mu říkalo Sibiřský zázrak nebo Citroník severu. Proč citroník? Obsahuje totiž mnohem více vitaminu C, než citrusové plody.

Nukleotidy chlorelly
Ještě jste o nich nemuseli slyšet, ale vězte, že jsou naprosto běžné v buňkách všech živých organizmů.

Jód nad zlato cennější
Tento velmi vzácný prvek se v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách. Má fialovou až černou barvu a dráždivý zápach. I když to vypadá, že se jedná spíše o jed na nepohodlné hlodavce, jód má v našem jídelníčku, a zejména v jídelníčku dětí, nezastupitelnou úlohu.

Selen – pomocník naší imunity
Za jeho objevem v roce 1817 stojí švédský chemik Jöns Jacob Berzelius. Ani on tehdy netušil, že se za šedým práškem ukrývá budoucnost nejednoho člověka na planetě.

Šedé eminence ze skupiny B
Vitaminy patřící do skupiny B, někdy také do B-komplex, jsou rozpustné ve vodě a naprosto nezbytné pro správné fungování metabolismu. Jejich účinky jsou tak široké, až se dá říct, že mají vliv takřka na všechny děje v našem těle.

Parťák vápníku? Vitamin D3
Čuk a Gek, Ája a Fík, Bolek a Lolek, Vápník a Vitamin D3 – cítíte to spojení? Jeden bez druhého mají v organizmu jen malý vliv, ale společně jsou neporazitelní!